Przeniesienie kredytu do innego banku

Uruchomienie kredytu hipotecznego w określonym banku wcale nie oznacza, że mamy z tym konkretnym bankiem współpracować do końca okresu tego zobowiązania.  Jeśli z jakiś powodów nie jesteśmy zadowoleni z współpracy możemy zacząć szukać nowych rozwiązań.

Czy można przenieść kredyt do innego banku?

Tak. Do przeniesienia kredytu hipotecznego wykorzystujemy tzw. refinansowanie kredytu hipotecznego. Refinansowanie zobowiązania kredytowego dotyczy jednego konkretnego kredytu.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Składamy wniosek o nowy kredyt hipoteczny, na którym wskazujemy cel finansowania – spłata kredytu hipotecznego. Uzyskujemy decyzję pozytywną, a wypłacając kredyt bank przeleje środki bezpośrednio na rachunek kredytu, który aktualnie spłacamy. W praktyce zamieniamy stare zobowiązanie na nowy kredyt w nowym banku.

Na przeniesienie kredytu do innego banku zazwyczaj decydują się kredytobiorcy którzy, chcą zamienić swój aktualny kredyt na nowy korzystniejszy finansowo.

Czy refinansowanie kredytu się opłaca?

Praktyka pokazuje, że im wyższy WIBOR tym niższe marże banków. Przy refinansowaniu to marża oraz ewentualne koszty wyjścia z dotychczasowego kredytu mają kluczowe znaczenie. Jeśli Twoja marża wynosi na przykład 2,5%, a aktualne oferty kredytów mają marżę ok 1,5% refinansowanie pozwoli Ci uzyskać oszczędność rzędu 1% w skali roku, co przy dużym wolumenie kredytu daje bardzo duże oszczędności.

Refinansowanie kredytu możesz wykorzystać również do zmiany rodzaju oprocentowania kredytu. Jeśli WIBOR zacznie spadać, a uruchomienie Twojego kredytu nastąpiło na stałej stopie przy wysokim oprocentowaniu to możesz refinansować kredyt do nowego banku na stopę zmienną. Jednocześnie ważne jest abyś zapoznał się z artykułem na Blogu Kredytowym: Czym jest ryzyko okresowo stałej i zmiennej stopy procentowej?

Warto wiedzieć, że dla nowego wniosku kredytowego należy wykonać wycenę nieruchomości.

Przeniesienie kredytu hipotecznego – podsumowanie

Jak widzisz przeniesienie kredytu hipotecznego jest możliwe, a dzięki przeprowadzonej analizie kosztów kredytu oceniamy czy jest też opłacalne.

Właściwe dopasowanie paramentów kredytu takich jak: rodzaj oprocentowania, wysokość oprocentowania, okres kredytu, analiza kosztów wyjścia z aktualnego kredytu, analiza kosztów wejścia do nowego kredytu pozwoli określić opłacalność refinansowania.

Przeniesienie Kredytu Hipotecznego

Analiza kosztów

Oszczędności Na Kosztach Kredytu

Artur Góral – Kredyty i Nieruchomości